Efektowne oświetlenie industrialne

Eleganckie i nowoczesne wnętrza są zazwyczaj urządzane minimalistyczne i wręcz surowo. Ozdoby ograniczone są do minimum. Stonowane kolory wnętrz często przełamuje się pojedynczymi silnymi akcentami kolorystycznymi. W takich pomieszczeniach świetnie wyglądają lampy industrialne. Są to lampy o prostej, oryginalnej konstrukcji z wyeksponowaną żarówką.

Lampy o prostym i nowoczesnym stylu

Styl industrialny narodził się w latach 50-tych XX wieku w USA. To tam w pustych pomieszczeniach przemysłowych urządzali swoje mieszkania młodzi artyści. Wystrój tych wnętrz był minimalistyczny i dość przypadkowy. Oświetlenie stanowiły często same żarówki lub znalezione na miejscu pozostałe lampy przemysłowe.

Moda na urządzanie mieszkań w tym stylu jest dość powszechna. Duże przestrzenie, proste materiały i znikoma ilość dodatków. Lampy w stylu industrialnym wykonane są najczęściej z metalu, stali i szkła. Są proste, funkcjonalne i tanie. Ich prostota i często geometryczne kształty stanowią ozdobę samą w sobie. Kolorystyka tych lamp jest zdominowana przez czerń, szarość, miedź, biel i złoto. Mają ciekawe, proste i wyjątkowo nowoczesne kształty. Często lampę stanowi sama żarówka wisząca w różnego rodzaju prętach czy rurkach.

Lampy wiszące, stojące lub kinkiety

Dobór lamp industrialnych do domu będzie uzależniony od jego wykończenia, wielkości i kolorystyki wnętrza. By dobrze oświetlić wszystkie pomieszczenia, należy zdecydować się na kilka mniejszych lamp. Oświetlenie industrialne to nie wielkie żyrandole tylko zazwyczaj pojedyncze, ozdobne żarówki lub połączenie kilku żarówek ledowych o niezbyt silnym świetle. Ich zaletą jest stonowane i nastrojowe światło.
Decydując się na oświetlenie industrialne, można wybrać spośród lamp wiszących, na przykład nad stołem lub nad wyspą w kuchni. Na bocznych ścianach można umieścić kinkiety. Z pewnością każde pomieszczenie należy wyposażyć w lampę sufitową. Dodatkowe boczne oświetlenie mogą stanowić lampy biurkowe, stołowe i stojące.

Lampy industrialne w kuchni

W kuchniach urządzonych w nowoczesnym stylu wspaniale wyglądają wiszące lampy industrialne. Zawieszane nad stołem, wyspą lub kuchennym blatem, dobrze oświetlą miejsca, przy których spędza się trochę czasu. Kilka zwisających żarówek w czarnych oprawkach, na czarnym kablu, pasuje do większości kuchennych aranżacji. Można zdecydować się też na kilkupunktową lampę wiszącą w kolorze miedzi z drucianymi kloszami. Dodatkowo w kuchni dobrze jest zamontować lampę sufitową i przynajmniej dwa kinkiety.