puchowa kołdra

Kołdry puchowe – jak wybierać i jak konserwować?

Kołdry puchowe to duży wydatek w porównaniu do produktów nieco gorszej jakości. Czy ten produkt rzeczywiście powinien tyle kosztować i jak wybrać najlepszą kołdrę puchową?

Oryginalna i dobrze wybrana kołdra puchowa powinna wystarczyć jako produkt na cały rok. Dzięki swoim właściwościom kołdra puchowa grzeje w zimne dni i izoluje ciało od gorącego powietrza latem. Trudno jest spotkać kołdrę tego typu wykonaną z innego materiału – wyjątkiem mogą być jedynie naprawdę nowoczesne włókna.

Wiele osób kupuje kołdrę puchową ze względu na wysoki komfort użytkowania. Jest ona o wiele cieńsza od standardowej pierzyny, a dodatkowo znacznie lżejsza, co sprawia, że łatwiej zabrać ją ze sobą, na przykład w przypadku przeprowadzania się.

Za wadę kołder puchowych uważa się zwykle fakt, iż nie nadaje się ona dla alergików. Jednak nie jest to prawda. Jeśli zewnętrzne warstwy kołdry zostaną wykonane z odpowiedniego materiału, to nie powinna ona powodować alergii nawet u osób uczulonych. Takie produktu jednak należy kupować w sklepach specjalistycznych.

Kołdrę puchową można prać tylko chemicznie, jednak można zadbać o to, by jak najdłużej spełniała swoją funkcję. Wystarczy często ją wietrzyć, to znaczy wynosić na zewnątrz, bez względu na temperaturę. Po kilku latach konieczna jest wymiana puchu lub jego wypranie.