Stolik kawowy – z jakiego materiału powinien być wykonany?

Stoliki kawowe to meble, które są integralną częścią każdego salonu, stanowiąc o dobrym smaku i znajomości etykiety przez mieszkańców. Jednocześnie niełatwo jest sprawić, by wyposażony w taki stolik salon wyglądał harmonijnie. Sporo zależy tu między innymi od użytego materiału.

Materiał a styl

Stoliki kawowe mogą znajdować się w każdym salonie, bez względu na jego styl. Nie każdy z nich będzie jednak uniwersalny, a materiał ma spory wpływ na to, czy dany stolik pasuje do salonu.

Stolik kawowy może być wykonany z drewna, płyty drewnopochodnej, metalu, czy szkła. Najmniej uniwersalne są stoliki wykonane w całości z jednego z nich – https://tutumi.pl/dom/salon/stoliki-i-stoly-do-salonu.html. Stoliki kawowe z drewna, na przykład, pasują najlepiej do wnętrz w stylu vintage lub tych w stylu skandynawskim. Stoliki z płyty drewnopochodnej także pasują do wnętrz skandynawskich i innych nowoczesnych aranżacji.

Najbardziej uniwersalne są za to stoliki szklane, gdyż składają się one ze szklanego blatu łączonego z innym materiałem, a ich podstawy mogą być bardzo różne, pasując do każdego stylu wnętrz.

Dbanie o stolik

Wiele osób wybiera stoliki, które łatwo się pielęgnuje. Stolik szklany, który dodatkowo posiada podstawę wykonaną z metalu, jest najłatwiejszy w pielęgnacji, gdyż można go dokładnie umyć i zdezynfekować, używając do tego rozmaitych środków.

O wiele bardziej problematyczne w pielęgnacji jest drewno, gdyż trzeba używać do niego specjalnych preparatów, których występuje spora mnogość, a dobiera je się w zależności od tego, z jakiego drewna wykonany jest stolik i od tego, jak jest ono zaimpregnowane. Jeszcze innych używa się w przypadku drewna lakierowanego. Stoliki z płyty drewnopochodnej są za to dość łatwe w czyszczeniu.

Priorytetem jednak powinna być zawsze nie łatwość pielęgnacji, a ogólny charakter wnętrza, a osoby, które posiadają już w salonie komplety mebli drewnianych, i tak są przyzwyczajone do skomplikowanych procedur czyszczenia i konserwacji.